• dolma kalem

  82.
  pek fazla tercih edilmeyen kalem türü.

  kaliteli olanların yazımı çok güzel hakikate. harfler akıp gidiyor.
  ... aeneskral
 • rotring kalemim bozuldu diyen kimse olmaması

  2.
  çok çok az olmasıdır.

  kaliteli ürün baş ağrıtmaz.
  6 -1 ... aeneskral
 • apple yerine samsung tercih etmek

  25.
  şahsımın yaptığı tercih.
  ... aeneskral
 • bebek

  438.
  dokuzuncu ay ile birlikte sürünmeden emekleme merhalesine geçen, çıkardığı farklı ses sayısını artıran, ufak ufak heceler söyleyebilen, iki parmağını birleştirip bir şeyler tutabilen, oyuncakların olduğu bir odada kendi kendine yetebilen, (yemek)tatları artık seçebilen(öncesi ne verirsen direk ağzına atıp yutuyordu), istemediği gıdayı geri çıkaran, bir şeylere tutunup tırmanmaya çalışan-hamle yapan, ayaklarının üzerinde durmayı yani yere basmayı çok seven misler misi.

  ilk aklıma gelenler bunlar oldu. maşallah gözümüzün önünde büyüyor.
  1 ... aeneskral
 • o orospu çocuğu yüzünden insanların kolu ayağı yok

  5.
  ülkesinin demokrasi götürdüğü yerlerde kolu, bacağı olmayan insanlar; tecavüze uğramış kadınlardan biliyor olsa gerek ki sarfettiği küfürlü söz.
  ... aeneskral
 • osmangazi köprüsü

  185.
  bisiklet ile iki kez üzerinden geçme fırsatı bulduğum köprü.
  ... aeneskral
 • pendik te bir evden 20 ton çöp çıkması

  3.
  bir evden tonlarca çöp çıkmasıdır.

  yazık buda hastalık işte, allah bilir neler yaşadı da bu noktalara geldi. allah yardımcısı olsun.
  ... aeneskral
 • gavslayan çomar ısırırmı

  5.
  oha harbiden havlıyorlar lan.

  biz onlara "vah vah" demiştik halbuki onlar tamamen ters anlamışlar.
  1 ... aeneskral
 • tutunamayanlar dizisi

  78.
  yani dün bebemle oynarken ara ara bakışlarım sırasında birkaç kez güldüğümü hatırladığım dizi.

  tv'de o açıktı denk geldi. yoksa başka bölümlerini falan izlediğimden değil.
  ... aeneskral
 • tekken

  106.
  üç boyutlu, multi ilk dövüş oyunlarından.

  ps ilk defa çıktığında satan dükkanlar vitrine kocaman zamanın en büyük tüplü tv'sini koyarlardı ve her zaman tekken'in demosu-introsu oynardı.
  ... aeneskral
 • samsung e250

  225.
  zamanında çok satanlar arasına girmeyi başaran samsung modeli.

  nokia'dan belkide ilk defa bu modeli çok satmıştır.
  1 -2 ... aeneskral
 • amca olmak

  79.
  çok güzeldir.

  yeğenlerim bana emmi diye hitap ederler. emmiiii şeklinde hatta. kucağıma atlarla falan. dayıda olmakta ayrı bi iyidir.
  ... aeneskral
 • windows 7

  481.
  şirket kullanımları hariç standart kullanıcıların artık hiçbir şekilde hizmet alamayacağı windows sürümü.

  bir pencere daha açılmamak üzere kapandı.
  ... aeneskral
 • ekrem imamoğlu

  2191.
  genç ve dinamik olmasına rağmen partisinin örümcek kafa yapısından ayrılmayan istanbul büyükşehir belediye başkanı.

  oyumu tabi ki bu şahsa vermedim ama genç olduğu için ve istanbul gibi şakası olmayan bir şehrin başına geldiği için bir umutta yok değildi. sonuçta ha chap'li ha akp'li, bizim için yani istanbul halkı için çalıştıkları zaman bu noktada bir fark yoktur.
  konuya gelecek olursak maalesef oda beklendiği gibi birebir chap parti kafası ile çalış(m)ıyor. keşke istanbul'luları şaşırtsaydı. hizmetlere itirazlar hemen başladı. dün konu ile alakasız bir yutup videosu açtım biliyorsunuz ilk önce hemen bir reklam veriliyor. bu çıktı. ulan dur dedim dinleyeceğim. kürsüde konuşma yapıyor. yanlış hatırlamıyorsam arkasında kanal istanbul çalıştayı logosu görmüştüm birazdan arar bulurum. aynen şu cümleleri söyledi:

  "allah aşkına, kanal istanbul gibi bir projenin bizim çocuklarımıza, bizim torunlarımıza nasıl bir faydası dokunabilir. hiç bunu düşündünüz mü. sizlere soruyorum"

  yani şöyle bir geri çekilip baktığınız zaman insan şaşırıyor. bu düşmanlık neden. kime düşmansın. halka mı akp'ye mi. mesele nedir. düşünün ki bir mesele var ve sen devleti karşına alıp buna "hayır" diyorsun. devleti karşına alıyorsun yani milleti. böyle bir duruş adamı ya vezir yapar yada rezil. o zaman buradan şöyle bir sonuç çıkıyor. devlet insanların canına malına kast eden bir proje yapıyor. istanbul'a, türkiye'ye hatta insanlığa hiçbir katkısı faydası olmayan, üstüne üstlük faydası olmadığı gibi insanların canını da tehlikeye atan bir proje. yani buna hakikaten çocuk inanmaz. bana çok komik geliyor. düşünsenize çok değerli olan mesainizi "kanala hayır" konuşmalarıyla, söylemleriyle, oturumlarıyla, canlı yayınlarıyla harcıyorsunuz. bu nasıl bir zihniyettir ben anlayamıyorum.

  on yıllarca ülkenin ve milletin hayrına hiçbir fikir üretmeyip sadece Türkiye'nin tökezlemesini hatta yere serilmesini ummak nasıl bir istektir. bu nasıl bir partidir bu nasıl bir liderliktir. chap her dönemde her devirde neden bu aykırılığı yapmak zorunda anlam veremiyorum. demokrasi ile yönetilen her ülkede en az bir tane muhalefet partisi var. ama hiçbirisi ulusal meselelerde ve bunun gibi ülkesine her şekilde değer katacak milletine kolaylık sağlayacak durumlarda o anki hükümetin önüne taş koymuyorlar. yani öyle bir şey ki ellere fırsat kalmadan biz zaten kendi içimizde birbirimizi yiyip onların yapması gerekenleri en iyi şekilde yapıyoruz. yazık bu kadar efora, mesaiye. böyle durumlarda kaybedecek olan her zaman biz olacağız. türkiye olacak. sevinecek olanları biliyoruz zaten.
  5 -6 ... aeneskral
 • yasin suresi

  41.
  bir şey isterken adeta allah'a şart koştuğumuz başı çeken surelerden.

  türk müslümanlarında şöyle bir şey var(belki başka milletlerin müslümanlarında da böyle hurafeler vardır ama ben türkleri bildiğim için öyle yazdım). şöyle ki efendim;

  bir ayeti bir duayı; şu günlerde ve/veya şu aylarda ve/veya şu saat aralığında ve/veya şu adet kadar ve/veya şu cinse ve/veya şu durumda olana vb. örnekler çoğaltılabilir okunursa allah sana şöyle şöyle yapar, şöyle şöyle nasip eder.

  yanlış. külliyen hurafe. yok öyle bir şey. öncelikle bu kendini kandırmaktır. keşke sadece kendini kandırmakla kısıtlı-sınırlı kalsa. daha da vahim ve tehlikeli olan ise yaratıcıya şart koşmamız. tabi tabi aynen de öyle. allah'a biz şart koşuyoruz. diyoruz ki haşa, bak bu gece şu kadar kez şu duayı okudum. e bana artık dileğimi, isteğimi vermen lazım. tamda bunu yapıyoruz. böyle bir istek olamaz.

  ana husus şudur zannımca. allah'ı artı-eksi yönde sınırlayamayız, şart koşamayız. bir isteğimiz varsa en iyisini, en güzelini istemeliyiz. neden bu böyledir. çünkü alemlerin rabbi olduğu için. her şeye gücü yettiği için. tek olduğu için. ben şahsen öyle yapıyorum. alemleri yaratan rab senin isteğine mi güç yetiremeyecek. o sebepten şayet istediğimiz şeyin gereğini en iyi şekilde yaptıysak sonucu allah'a bırakarak en iyisini, en güzelini o'ndan istemek gerekir. allah'ın bizlerden istediği de budur zaten.
  3 ... aeneskral
 • camiye gidip uyumak

  12.
  sabah namazına kadar kilitli kalmanızı sağlayacak uyuma eylemi.

  "niye kitliyorlar gardaşım yaah" gibi ifadeler okuyorum. hırsızlıktan olabilir mi acaba. düşünmek lazım. oradaki tüm malzeme, tüm sorumluluk müezzinde. her şey ona zimmetlidir. ben olsam anında kilitlerdim. piyasada değişik değişik insanlar var. çoğalıyorlar da işin kötüsü.
  2 ... aeneskral
 • billie eilish

  87.
  orta okul kız çocuklarının taptığı yeni kişilik.
  1 ... aeneskral
 • bebeğe üç isim vermek

  16.
  saçmalıktır.

  isterseniz yedi isim verin, o çocuk yarın öbür gün büyüdüğü zaman sadece bir tanesini kullanacak. hatta birkaç ismi olduğu için yerine göre sıkıntı da çekecek. gerek yok. zor olsa da ben bizzat öyle yaptım. tek attım.
  ... aeneskral
 • mercedes benz vision avtr

  2.
  mercedes benz vision avtr
  mercedes benz vision avtr
  mercedes benz vision avtr
  mercedes benz vision avtr
  ... aeneskral
 • mercedes benz vision avtr

  1.
  Tek şarjla 700 km gidebilen mercedes'in bir adet üretilmiş henüz konsept aracı.

  470 beygir gücünde bir batarya kullanıyor. Otomobil, tek bir şarjla 700 kilometreye kadar menzil vadediyor. Otomobil, yanlara doğru ve çapraz olarak da hareket edebilmesini sağlayan özel tekerleklere ve tamamen direksiyonsuz bir tasarıma sahip.
  ... aeneskral
 • yeni şeyler getiriyorum